نحوه تشخیص چرم طبیعی و اصل از چرم مصنوعی

قطعا برای شما هم پیش آمده که برای خرید محصولات چرمی مانند : کفش، کیف، کاپشن، دستکش یا هر محصول چرمی دیگر به فروشگاه رفته باشید اما در اصل بودن چرم تردید دارید و نمیتوانید متوجه شوید این چرم مصنوعی است یا چرم طبیعی . راه های متنوعی برای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی وجود دارد. ما در اینجا ۱۰ شیوه تشخیص چرم طبیعی و اصل از چرم مصنوعی را برایتان آماده کرده ایم . لازم به ذکر است که در تولید تمامی محصولات منطِ از چرم خالص شرکت آفتاب که از مجموعه هلدینگ همین شرکت است استفاده شده و از لحاظ کیفیتی در درسته درجه ۱ قرار میگیرد .

۱-عدم خرید محصولاتی که هیچ نام و نشانی ندارند !

نشان چرم

اگر محصول برچسبی تحت عنوان “چرم دست ساز” داشت، بدون شک چرم مصنوعیست ؛ و اگر هیچ برچسبی وجود نداشت به این معناست که فروشنده قصد پنهان کردن این حقیقت را دارد که چرم اصل نیست. اما اکثریت تولیدکنندگان و فروشندگان به استفاده از چرم اصل افتخار می کنند و با این عناوین آن را نشان می دهند:

Real leather(چرم واقعی و طبیعی)

Genuine leather(چرم اصل)

Top/Full grain leather(چرم فول گرین-لایه لایه نشده)

Made with animal products (ساخته شده با محصولات حیوانی)

۲- بررسی رگه های سطح چرم، منافذ و خلل و فرج و ناهمواری ها و ناهمگنی که منحصر و نشانه ی چرم اصل است.

رگه های سطح چرم

این رگه ها یکی از نشانه های چرم اصل است ! این عیوب در چرم در واقع نشانه ی خوبی است. چرا که چرم اصلی که از پوست حیوانات ساخته شده به طور طبیعی هر قسمت از آن  دارای طرح منحصر به فردی است. طرح های خیلی منظم و مشابه و تکرار شونده معمولا نشانه های چرم مصنوعی و ماشینی است. چرم طبیعی ممکن است خراش و چین و چروک داشته باشد. البته تولید کنندگان ماهر، طرح های خود را به تقلید از چرم طبیعی و مشابه آن می سازند.

۳- فشار دادن چرم  و بررسی چین و چروک

توجه کنید که چرم پوست حیوان است و قاعدتا بایستی مانند هر پوست دیگری در فشار حالت کش سانی داشته باشد و زمانی که تحت فشار قرار گیرد چین و چروک می خورد ولی چرم مصنوعی فقط زیر فشار انگشت شما فرو می رود و شکل و استحکام خود را حفظ می کند.

4- بوی چرم و احساس بوی طبیعی، بوی کپک به جای بوی پلاستیک و مواد شیمیایی

اگر از بویی که چرم اصل باید داشته باشد مطمئن نیستید به یک فروشگاه معتبر چرم اصل بروید و چند محصول چرمی را بو کنید . سپس اگر چرم مصنوعی هم داشتند آن را تقاضا کنید که بوی آن را هم امتحان کنید. اکنون که می دانید دنبال چه بویی هستید می توانید تفاوت آن دو را به راحتی احساس کنید. دقت کنید که فقط چرم اصل است که بوی طبیعی پوست حیوان را می دهد و چرم مصنوعی بوی پلاستیک می دهد. بویی شبیه به بوی گوسفند یا بوی گاو را میتوانید به راحتی بر روی هر چرم طبیعی حس کنید .

۵- امتحان کردن با آتش !

این آزمون بهتر است تحت شرایطی انجام گیرد. یک قسمت از محصول را که خارج از دید است مثلا قسمت پشت لباس را انتخاب کرده و برای 10 تا 15 ثانیه زیر شعله ی کوچکی نگه دارید.چرم طبیعی کمی نیمسوز شده و بویی شبیه موی سوخته می دهد. چرم مصنوعی آتش گرفته و شعله ی آن بوی پلاستیک می دهد.

۶- لبه چرم طبیعی حالت ناهموار دارد اما چرم مصنوعی صاف و بی عیب است.

لبه (برش ) چرم مصنوعی ماشینی است. چرم طبیعی رشته و بافتی دارد که در لبه ها کاملا مشخص است ولی چرم مصنوعی این رشته و حالت را ندارد و یکنواخت است. چرم طبیعی پوست حیوان است و در لبه ها نمیتواند کاملا صاف باشد . قطعا مقداری رده دارد و نا هموار است .

 ۷- تا کردن چرم طبیعی باعث مقدار کمی تغییر رنگ در چرم می شود

دقیقا مانند آزمون چین و چروک، چرم طبیعی هنگام تا خوردن حالت ارتجاعی خاصی دارد و کمی در آن قسمت تغییر رنگ داده و چین و چروک می خورد. چرم مصنوعی سفت و سخت تر است و تا کردن آن مشکل تر است.

۸-  ریختن مقدار کمی آب روی چرم؛ چرم طبیعی رطوبت را جذب خواهد کرد.

چرم طبیعی از آنجا که از جنس پوست حیوان است جذب آب دارد . اگر آب روی چرم طبیعی ریخته شود ( چند قطره ) بعد از حدود ۱ دقیقه مقدار قابل توجهی از آب جذب چرم خواهد شد . در حالی که چرم مصنوعی جذب آب ندارد .

۹- چرم طبیعی گران است !

محصولی که کاملا از چرم طبیعی ساخته شده باشد گران است و معمولا به قیمت ثابت و مشخصی به فروش می رسد. چرخی در مغازه ها بزنید و تفاوت قیمت چرم طبیعی، اجناس نیمه چرم و چرم مصنوعی را با هم مقایسه کنید. در میان چرم های طبیعی چرم گاو به دلیل استحکام بالا بیشترین قیمت را دارد. چرم لایه لایه شده که لایه ی زیری از لایه ی رویی جدا می شود ارزان تر از چرم فول گرین است. هر چند تمام چرم های طبیعی از نوع مصنوعی گرانترند، چرم های طبیعی نیز خود انواع مختلفی دارند که رنج قیمتی آنها نیز متفاوت است.

۱۰- نادیده گرفتن رنگ؛ حتی چرم های رنگی نیز ممکن است طبیعی باشند

چرم ها در کارخانه های تولید چرم رنگ میشوند . میتوانند هر رنگی داشته باشند . یک مبلمان چرم با رنگ آبی روشن ممکن است طبیعی به نظر نرسد ولی این به این معنی نیست که از چرم طبیعی ساخته نشده است. رنگ هم می  تواند به چرم طبیعی و هم به چرم مصنوعی افزوده شود. بنابراین به رنگ اهمیتی ندهید و به احساس، بو و بافت چرم برای تشخیص طبیعی بودن آن توجه کنید.